Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

turkish angora

Turecká angora je zřejmně nejsterší plemeno koček na světě . Traduje se , že první turecké angory byly z rodného Turecka do evropy dovezeny již  na počátku 17. století ! Tyto kočky se zalíbily evropské šlechtě a proto se taky hodně objevují ve strých malbách . Nejvíce jich bylo na francouzkém dvoře a proto se jim taky někdy říkalo ¨" francouzké kočky " .

Na konci 19. století se začal formovat chov ušlechtilých koček a tak i Turecké angory byly kříženy s kočkami ostatními. ( z tohoto křížení vzešly například i předkové perských koček )

Ve 20. letech min. století , ale zažilo toto plemeno historicky nejhorší období . Naštěstí Turci pochopili , že Turecká angora je jejich kulturní dědictví . a tak ustanovili chovný program , který měl plemeno zachránit před úpadkem . A proto se v tureckých zologických zahradách ( hlavně v Ankaře) shromáždilo co nejvíce těchto koček a byl zde zaveden přísný zákaz jejich vývozu !

 

A nyní trošku z nedávné historie. Po zrušení zákazu si samozřejmně někteří obdivovatele tohoto plemene nějakou tu kočičku z Turecka dovezli . Bohužel kočičky byly ze začátku uznány jen v barvě bílé , ale vzhledem k většímu počtu hluchých koček byly v roce 1970 uznány turky i barevné ( FIFe je uznala až v roce 1988 v bílé a o 5 let později i barevné ! ) Tuto volbu musíme považovat za šťastnou , protože hluchota se dnes u Tureckých angor téměř nevyskytuje !!! Turecké angory jsou v současnosti známé téměř ve vech zemích !

Turecká angora - povaha

 

Turka je kočka nanejvýš zvědavá , temperamentní a hlavně né stydlivá !! Návštěvy mají rády a přivítají je i jejich tašky ( co kdyby tam bylo něco pro ně )  , návštěvu si důkladně prohlídnou a ohodnotí jak hodně se jí tedy budou věnovat :-) Jinakk jsou to povahově kočky odlišující se od jiných plemen , zejména svou věrností a oddaností svému majiteli ( nejedna turka skvělě aportuje míčky) , o pozornost tyto kočky neprosí , ony si jí vyžádají a to velmi neústupně ! Každý majitel turecké angory jistě potvrdí jak kočka s ním chodí , jak mu ráda sedí na rameni a jak ráda je stále tam kde se něco děje ! Občas ujíst rodině z talířků nebo si něco přivlastnit jí věru není cizí ! Proro jsou Turecké angory vhodné pro lidi , kteří chtějí mít se svou kočkou mnoho kontaktu a dovedou ocenit její svérázný charakter !!!!

 

 

 Turka kočka velmi temperamentní a zároveň hodně milá , snese se v pohodě se psy , miluje děti a jejich hry !  Děti zase na nich milují  jejich aportování malých míčků nebo chození kočičky na postrojku .

 

 

Turecká angora jsou  kočičky , které se těší dobrému zdraví ! Co se týče péče je Turecká angora i když je to polodlouhosrstá kočka vcelku bezstarosti. Její srst nemá sklon ke tvoření cucků a tak jí stačí třeba jen jednou týdně přejed kartáčem .

 

 

Jinak jsou turky nádherné štíhlé a elegantní kočky s dobrým osvalením a mohutnou konstitucí . Jsou to středně velké kočky a mají poměrně dlouhé tělo. Zadní nohy jsou o něco delší než přední , takže se linie zad dozadu mírně zvedá . Tlapky jsou malé a kulaté s malýmy štětičkami mezi prsty. Plně osrstněý ocas je tlustý na bázi a směrěm ke konci se zužuje . Když jej kočka položí na záda , dosahuje jeho poslední článek nejméně mezi lopatky . Tyto kočky mohou plně vyrůst až za dva roky. 

 

 

Hlava : relativně malá hlava má mírně klínovitý tvar . Oči mandlového tvaru jsou zasazeny poněkud šikmo. Velké a zašpičatělé uši stojí vysoko na hlavě a ukazují malé štětičky. Hřbet nosu je průměrně dlouhý a vykazuje lehké prohnutí , ne však stop !! Lehce zaoblená brada je umístěna kolmo na nos .

 

 

Srst : polodlouhá , hedvábná a jemná svou strukturou a musí pěkně splývat . nevýrazná podsada je kratší než krycí srst . Límec a kalhotka jsou stejně jako ocas plně osrstněné . Vteplých obdobích však vyhlíží kočka téměř krátkosrstě s výjimkou dlouhé srsti na ocase a ušních štětiček.

 

 

Zbarvení : Barva , kterou se Turecká angora proslavila je bílá s modrýma očima . Ale toto plemeno je chováno v přírodních barvách ! U tohoto plemene se vyskytují všechny 4 tabby kresby stejně jako kouřové zbarvení a taky stříbřité, červené , želvovinové .......kromně toho může Turecká angora vykazovat v srsti jakékoli množství bílé barvy .

 

 

 A na závěr : Kdo si jednou pořídí Tureckou angoru , tomu opravdu učaruje na celý život !!!!!

loonapix_17946033.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one